Dolegliwości | Na ratunek zmęczonym oczom | e-oczy.pl

Wielkość czcionki: A A A

POLEĆ ARTYKUŁ
Na ratunek zmęczonym oczom
Zbliża się ostatnia godzina pracy i Twoje oczy odmawiają posłuszeństwa? Są ciężkie, zmęczone, tracisz ostrość widzenia i patrzenie w ekran komputera staje się udręką? To nieprzyjemne uczucie dotyka niestety bardzo dużego grona osób. Tego zjawiska nie należy jednak traktować jako czegoś naturalnego. Jest to sygnał, że nasze oczy potrzebują naszego wsparcia.

Doraźna pomoc

Na krótką metę istnieje kilka sposobów na zapewnienie ulgi naszym cierpiącym oczom. Przede wszystkim zadbajmy o prawidłowe wietrzenie i nawilżanie pomieszczenia w którym pracujemy. Oczy lubią świeże i nawilżone powietrze. Otwierajmy więc okna i stosujmy nawilżacze powietrza. Pamiętajmy także o prawidłowym oświetleniu – źródło światła nie powinno powodować powstawania odblasków na monitorze – zmuszają one nasze oczy do dodatkowego wysiłku. Ekran powinien znajdować się od 50, do 70 cm od naszych oczu. 

Jeśli możesz sobie pozwolić na chwilę prywatności w pracy, lub Twoi współpracownicy to dobrzy znajomi, możesz sobie pozwolić, bez budzenia większej sensacji, na zrobienie okładów z czarnej herbaty na powieki. Ciepło herbaty i jej kojące właściwości przyniosą na pewien czas ulgę zmęczonym oczom.

Luteina – naturalna ochrona

Jeśli problem zmęczonych oczu pojawia się regularnie, warto zadbać o bardziej długoterminowe rozwiązania. Musimy dostarczyć naszym oczom odpowiedniej dawki składników odżywczych niezbędnych do ich prawidłowej pracy.
Substancją niezwykle istotną dla ochrony oka jest luteina – barwnik należący do grupy karotenoidów. Jej szczególnie wysokie stężenie występuje w plamce żółtej oka. Pełni ona rolę ochronną przed działaniem wolnych rodników, zabezpieczając w ten sposób wzrok przed stopniowym pogarszaniem się.

Liczne badania potwierdzają istotne korzyści związane z jej suplementacją. Wielu specjalistów zaleca przyjmowanie preparatów zawierających m.in. luteinę w profilaktyce AMD dla osób z grupy ryzyka występowania tego schorzenia. Jeśli więc jesteś narażona na promieniowanie monitora komputerowego, długotrwałe działanie słońca, nadużywasz kawę lub palisz papierowy powinnaś zadbać o swoje oczy.

Preparatem zawierającym niezwykle wysoką dawkę wysokiej jakości luteiny jest Luteina bio-complex. Zawiera ona aż 20 mg luteiny w jednej kapsułce oraz szereg innych, istotnych dla zdrowia oczu substancji., m.in. cynk, selen, czy taurynę. Preparat ten dostępny jest praktycznie w większości aptek na terenie Polski.