Korekcja wzroku | Okulary | e-oczy.pl

Wielkość czcionki: A A A

POLEĆ ARTYKUŁ
Okulary
Okulary są to zazwyczaj soczewki korygujące wzrok wpasowane w oprawę, zmniejszające skutki wrodzonej lub nabytej wady wzroku, takiej jak krótkowzroczność, nadwzroczność, astygmatyzm (niezborność), czy starczowzroczność.
Okulary służą nie tylko do koercji wzroku. W salonach optycznych spotykamy się także z okularami ochronnymi i przeciwsłonecznymi, pełniącymi funkcje ochrony przed urazami mechanicznymi i intensywnym światłem.

Historia

O tym, że przez szkło widzi się lepiej, wiedziano już w starożytności.
Starożytni Grecy jako pierwsi zaobserwowali, że kuliste naczynie wypełnione wodą powiększało oglądany przez nie obraz. Wiemy również, że używali pewnych prostych narzędzi powiększających, takich jak wklęsłe lustra.
Pierwsze przyrządy, które można by nazwać okularami pojawiły się już w X wieku u Arabów. W tym samym czasie również w Chinach poprawiano sobie ostrość wzroku patrząc przez kryształy.
W Europie okulary pojawiły się w XIV wieku. Były jednak bardzo niedokładne, aż do XVI wieku, kiedy Jan Kepler dokonał przełomowych odkryć w dziedzinie optyki. Stały się one symbolem mądrości i bogactwa ze względu na wysoką cenę. Początkowo składały się z jednej soczewki. Dopiero Beniamin Franklin skonstruował okulary dwuogniskowe.
W 1752 roku James Escott opatentował okulary przeciwsłoneczne.
Przełomem konstrukcyjnym w produkcji okularów było wprowadzenie do użycia plastikowych soczewek. Stały się wówczas tańsze, bardziej trwałe, powszechnie dostępne.
Kolejny przełom to wynalezienie w 1959 roku przez firmę Essilor - pierwszej soczewki progresywnej. Jest to soczewka, która dzięki swej konstrukcji pozwala na komfortowe patrzenie na różne odległości poprzez tzw. płynną zmianę mocy soczewki od korekcji mocy do dali poprzez moce do odległości pośrednich aż po korekcję do czytania.
Z czasem konstrukcje soczewek progresywnych zmieniały się i wykorzystywały najnowsze osiągnięcia technologiczne powodując coraz większy komfort użytkowników.