Jak działa wzrok? | Błona włóknista gałki ocznej | e-oczy.pl

Wielkość czcionki: A A A

POLEĆ ARTYKUŁ
Błona włóknista gałki ocznej
Składa się z części przedniej – rogówki i tylniej – twardówki.

ROGÓWKA - całkowicie przezroczysta błona, nieposiadająca unaczynienia, która położona jest centralnie z przodu i uwypuklona podobnie do szkiełka od zegarka. Ludzka rogówka ma ok. 11,5 mm średnicy i grubość 0,5-0,6 mm w środkowej części oraz 0,6-0,8 mm w części obwodowej. Przechodzą przez nią wszystkie promienie świetlne, które zostają na niej załamane, dzięki jej wypukłości.  Jest to konieczne, ażeby promienie świetlne zostały odebrane przez siatkówkę. Rogówka posiada największą zdolność załamywania promieni słonecznych. Odżywianie jej polega na przesączaniu się płynów z sąsiednich struktur. Jest ona bardzo wrażliwa na ból, dlatego należy ją chronić przed urazami i ciałami obcymi mogącymi dostać się do niej.

TWARDÓWKA - jest nieprzejrzystą częścią oka, zbudowaną z białawej błony włóknistej łącznotkankowej. Jest bardzo mocna, ponieważ utrzymuje stały, kulisty kształt gałki ocznej. W przedniej części oka przechodzi w rogówkę, a w tylnej w pochewkę nerwu ocznego. Obejmuje większość gałki ocznej, jej zabarwienie u dzieci jest niebiesko białawe, a u osób starszych, delikatnie żółtawe za sprawą odkładania się tłuszczu. Twardówka ochrania gałkę oczną przed małymi urazami mechanicznymi, to do niej przyczepiają się mięśnie oczne poruszające okiem. W tylnej części przechodzą przez twardówkę nerwy i naczynia tętnicze, doprowadzające krew oraz naczynia żyle odprowadzające krew z gałki ocznej. Twardówka najgrubsza jest w okolicach nerwu wzrokowego i ma tam około 2mm. U wyjścia nerwu wygląda jak sitko przez, które przechodzą pęczki włókien nerwowych.

SPOJÓWKA GAŁKOWA pokrywa przednią część twardówki, przechodząc w spojówkę powiekową. W miejscu przejścia powstaje w części górnej załamek spojówki górny, a w dolnej – dolny. Spojówki wraz z załamkiem tworzą worek spojówkowy. Stany zapalne spojówek często powstają u dzieci wskutek pocierania oka brudnymi rączkami.