Choroby i wady oczu | AMD | e-oczy.pl

Wielkość czcionki: A A A

POLEĆ ARTYKUŁ
AMD
AMD (Age-related Macular Degeneration) to zwyrodnienie plamki żółtej – jedna z niezwykle częstych przyczyn upośledzenia lub utraty wzroku u starszych osób.

Plamka żółta to niezwykle ważny obszar siatkówki w centralnej części oka. Tu gromadzą się promienie światła, umożliwiając nam wyraźne widzenie. Wszelkie zmiany w obrębie plamki żółtej skutkują zaburzeniami widzenia.

Głównym czynnikiem powodującym zniszczenia w obrębie plamki żółtej są wolne rodniki. Mechanizmy obronne organizmów osób przed 40-tym rokiem życia potrafią radzić sobie z tym zagrożeniem. Jednak później, wraz z upływem czasu, ochrona ta słabnie. W atakowanych komórkach warstwy barwnikowej siatkówki odkładają się nieprawidłowe złogi barwnika (druzy), co skutkuje niedotlenieniem fotoreceptorów. Organizm, broniąc się, tworzy nowe, ale słabe naczynia krwionośne. Plamka żółta ulega stopniowej degeneracji. W efekcie jakość widzenia ulega nieuchronnemu pogorszeniu.

W przypadku wystąpienia niepokojących nas objawów należy skonsultować się z okulistą. AMD z reguły jednak przez pewien czas nie daje odczuwalnych objawów. Istnieje jednak badanie, które możemy wykonać samodzielnie w domu. Jest to test Amslera – prawidłowo wykonany może pomóc wykryć zaburzenia w obrębie plamki żółtej.

Jak bronić się przed AMD? Przede wszystkim regularnie kontrolujmy wzrok. Ponadto, istotną rolę pełni nasza dieta, lub suplementy diety, które przyjmujemy. Przyczyną AMD mogą być m. in. wolne rodniki, musimy więc dostarczać do naszego organizmu odpowiednią ilość antyoksydantów. Niezwykle ważne są tu karotenoidy, a szczególnie luteina – substancja niezwykle skuteczna w zwalczaniu wolnych rodników.

Prawidłowo wykonany test Amslera może pomóc wykryć zaburzenia w obrębie plamki żółtej. Postępuj zgodnie z poniższymi instrukcjami.
  1. Jeśli korzystasz z okularów do czytania, załóż je.
  2. Ustaw siatkę na wprost oczu w odległości około 40 cm
  3. Zasłoń jedno oko, zaś drugim spójrz wprost na kropkę w centralnym punkcie siatki. Postaraj się skoncentrować na niej swój wzrok.
  4. Nie odrywając wzroku od kropki oceń, czy linie siatki nie są zniekształcone – pofalowane, skrzywione, czy nie mają przerw, ani ciemnych punktów.
  5. Wykonaj identyczny test dla drugiego oka

W przypadku, gdy widzisz nierówne, pofalowane linie koniecznie skonsultuj się z okulistą.