Choroby i wady oczu | Alergiczne zapalenie spojówek | e-oczy.pl

Wielkość czcionki: A A A

POLEĆ ARTYKUŁ
Alergiczne zapalenie spojówek
Alergiczne zapalenie spojówek wywołane jest kontaktem z alergenem. Schorzenie może mieć charakter ostry, okresowy lub przewlekły i najczęściej występuje u osób poniżej 20 roku życia.


Objawy

  • silny obrzęk spojówek i powiek; obfita wydzielina; świąd
  • pieczenie; łzawienie
  • światłowstręt
  • katar sienny
Lekarz rozpoznaje alergiczne zapalenie spojówek na podstawie wywiadu dotyczącego objawów (w wywiadzie ważny objaw wskazujący na podłoże alergiczne to świąd spojówek) i badania pacjenta - należy wykluczyć infekcyjne zapalenie spojówek, zespół suchego oka i inne ewentualne przyczyny dolegliwości. Przeprowadza się alergiczne testy skórne, dla ustalenia, jaki alergen jest przyczyną dolegliwości.


Leczenie

W przypadku pojawienia się dolegliwości, o ile to możliwe, należy przerwać kontakt z alergenem. Na powieki można położyć chłodny okład; oczy przemywać można preparatami sztucznych łez bez konserwantów.

Do oka zakrapla się leki przeciwhistaminowe, które łagodzą świąd i przekrwienie. Stosuje się też krótkotrwale glikokortykosteroidy w kroplach do oka - z uwagi na działania niepożądane, które mogą wystąpić zawsze ściśle wg. wskazówek lekarza.

W leczeniu przewlekłym oprócz preparatów miejscowych (krople do oka) lekarze zalecają też preparaty doustne (leki przeciwhistaminowe) – zmniejszają one wydzielanie łez, stąd należy rozważyć stosowanie jednocześnie preparatów sztucznych łez.