Choroby i wady oczu | Odwarstwienie siatkówki | e-oczy.pl

Wielkość czcionki: A A A

POLEĆ ARTYKUŁ
Odwarstwienie siatkówki
To bardzo niebezpieczne schorzenie, które może powodować całkowitą i nieodwracalna utratę wzroku. Czas odgrywa tu ważną rolę, albowiem przy pierwszych objawach choroby można przywrócić całkowitą lub bardzo dobrą ostrość widzenia.


Objawy

Pierwszymi objawami odwarstwiania się siatkówki bywają błyski pojawiające się zarówno w dzień i w nocy. Może zdarzyć się tez tak, że chory nagle przestaje widzieć jedną stroną oka  – tak jakby miał na nim zasłonę. Jeśli siatkówka odkleiła się po stronie skroni nie widzimy częścią oka bliższą nasadzie nosa. Upośledzenie widzenia związane jest ze sposobem w jaki siatkówka jest odżywiana. 1/3 składników dostarczają naczynia krwionośne znajdujące się na jej powierzchni. 2/3 pokarmu pochodzi z naczyń przebiegających wewnątrz gałki ocznej. Dlatego nie powinniśmy zwlekać ani godziny i jechać na najbliższy ostry dyżur okulistyczny, kiedy przeszkadzają nam latające muszki, czarny deszcz czy kropki przed oczyma. Powinien to być dla Nas znak, że w siatkówce powstała wyrwa i prawdopodobnie zostało przerwane naczynie krwionośne.


Leczenie

Chory powinien być skierowany do okulisty, bowiem w większości przypadków konieczne będzie specjalistyczne leczenie operacyjne. W każdym przypadku odklejenia siatkówki należy zapewnić choremu spokój, polecić, aby nie wykonywał gwałtownych ruchów i wysiłku fizycznego oraz nie pochylał nisko głowy.

Okulista musi dobrać metodę leczenia do rodzaju odwarstwienia. Przy niewielkim uszkodzeniu można założyć zewnętrzne „plomby″ (z gąbki lub taśmy silikonowej), którymi zakleja się powstałe w siatkówce dziury. Plomby w niezmienionej formie pozostają w oku na zawsze. Przedarcie siatkówki, gdy nie doszło jeszcze do znacznego odklejenia, można „zacerować″ laserem.