Choroby i wady oczu | Zaćma | e-oczy.pl

Wielkość czcionki: A A A

POLEĆ ARTYKUŁ
Zaćma
Zaćma inaczej nazywana kataraktą to choroba oczu polegająca na bezbolesnym mętnieniu soczewki oka, czego skutkiem jest pogorszenie się widzenia, dające efekt widzenia za mgłą. Może prowadzić do całkowitej utraty wzroku i rozwijać się od kilku miesięcy do kilku lat.


OBJAWY

Na początku nie są one dokuczliwe, obraz jest mniej wyraźny a oczy szybciej się męczą. Ostrość widzenia cały czas się pogarsza i nie daję się skorygować okularami. Objawy postępującej zaćmy zależą także od umiejscowienia zmętnień w soczewce. Generalnie jednak obraz staje się coraz bardziej zamglony, nieostry, aż w końcu można tylko odróżnić dzień od nocy.


LECZENIE

Utrata ostrości widzenia może stanowić duży problem, dlatego należy podjąć jak najszybsze leczenie.
  • Zmiana zmętniałej soczewki naturalnej na sztuczną: to bardzo skuteczna terapia. Obecnie nie trzeba czekać na zmętnienie soczewki, teraźniejsze metody pozwalają na operowanie zaćmy już w jej wczesnym stadium.
  • Fakoemulsyfikacja: powszechnie dziś stosowana metoda, przez cięcie w rogówce 2-3mm wprowadza się sondę i za pomocą ultradźwięków szybko rozbija się soczewkę.
  • Emulsyfikacja płynowa – stosowana jest w początkowej fazie choroby. Soczewka jest rozbijana i wypłukiwana za pomocą sprzężonego strumienia płynu. Po usunięciu zmętniałej soczewki przez samo nacięcie wprowadzana jest sztuczna soczewka, która od razu przyjmuje właściwy kształt.

Operacja trwa tylko 10-20 minut i można wykonywać ją ambulatoryjnie, zwykle po miejscowym znieczuleniu kroplami. Przez kilka nocy po operacji trzeba chronić oko specjalną plastikową osłoną. Stosowanie znieczulenia miejscowego i rozwój mało inwazyjnych technik operacyjnych pozwalają wykonać zabieg także u tych pacjentów, u których jeszcze kilka lat temu było to niemożliwe.