Choroby i wady oczu | Zapalenie spojówek | e-oczy.pl

Wielkość czcionki: A A A

POLEĆ ARTYKUŁ
Zapalenie spojówek
To choroba okulistyczna, podczas której naczynia krwionośne w trakcie stanów zapalnych silnie wypełniają się krwią, powodując zaczerwienie i obrzęk oka. Ujścia gruczołów łzowych, łojowych i potowych znajdujące się w spojówce odpowiadają za produkcję wydzieliny, która towarzyszy schorzeniu.


Zapalenie spojówek dzielimy zasadniczo na grupy:

  • wywołane zakażeniami
  • niezakaźne
  • zapalenie spojówek autoimmunologiczne.
  • zakaźne zapalenie spojówek

Omawiając zapalenia wirusowe spojówek, należy wspomnieć jeszcze o występowaniu zapaleń opryszczkowych wywołanych przez wirus Herpes simplex, zapaleń towarzyszących półpaścowi, wywołanych przez wirus Varicella-zoster oraz zapaleń obserwowanych w przebiegu wirusowych chorób zakaźnych wieku dziecięcego.


Leczenie

Leczenie zapalenia spojówek powinno być rozpoczęte jak najszybciej. Krople lub maści do oczu są zwykle najskuteczniejsze zarówno w walce z alergią, jak i w przypadku infekcji bakteryjnych czy grzybiczych. Krople są wodniste i dlatego są szybko usuwane z oka, więc trzeba je zakraplać nawet, co 3-4 godziny. Maści mają gęstą konsystencję i pokrywają spojówkę cienką warstwą, która dość długo utrzymuje się. Dlatego można je stosować tylko 2-4 razy dziennie.

W przypadku ciężkich zakażeń może być konieczne podawanie antybiotyków nie tylko w kroplach czy maści, ale także w postaci tabletek czy zastrzyków. Leczenie zapalenia spojówek trwa najczęściej 10-14 dni, a widoczna poprawa jest już po 7 dniach leczenia.