Zespół suchego oka
Jest to zespół objawów, które powstają w wyniku niedostatecznego wydzielania łez lub nieprawidłowego składu łez prowadząc do przewlekłego zapalenia spojówek i rogówki, a więc do zaburzeń powierzchni oka.
Objawy
Niedostateczne wydzielanie łez powoduje:
- uczucie ciała obcego pod powiekami i uczucie suchości oczu
- pojawia się pieczenie oczu
- światłowstręt
- nadmierne łzawienie
- ból oka
- zmęczenie oczu
- okresowe przymglenie widzenia.
Objawy te nasilają się najbardziej:
- w niekorzystnych warunkach otoczenia np. w pomieszczeniach o suchym powietrzu (klimatyzowanym lub z ogrzewaniem centralnym), na słońcu i wietrze, w miejskim smogu lub w dymie papierosowym;
- kiedy rzadko mrugamy, np. w czasie czytania, oglądania telewizji czy podczas korzystania z komputera w pracy i w domu.
Czasami do powyższych dolegliwości dołączają się:
- swędzenie powiek i ich brzegów
- zgrubienie i zaczerwienie brzegów powiek
- uski, strupki na brzegach powiek i rzęsach lub zaschnięta wydzielina
- uczucie ocierania powierzchni oka przy ruchach powiek.
Przyczyny
- wiek -wraz z wiekiem dochodzi do zmniejszenia produkcji łez
- niektóre choroby ogólne lub leki przyjmowane w trakcie leczenia schorzeń (choroba nadciśnieniowa, cukrzyca, alergia, schorzenia tarczycy, choroby reumatoidalne, choroby skóry np. trądzik, zaburzenia hormonalne i inne)
- stosowanie przewlekle preparatów do oczu z konserwantem np. leczenie przeciwbakteryjne antybiotykiem lub leczenie jaskry
- używanie soczewek kontaktowych
- dysfunkcja gruczołów łojowych Meiboma, prowadząca do przewlekłego zapalenia brzegów powiek.
Leczenie
Leczenie polega przede wszystkim na uzupełnianiu filmu łzowego poprzez dostarczanie środka zwilżającego w postaci preparatów typu "sztuczne łzy". Warto wybierać te z kropli ocznych, których kompozycja składników jest zbliżona do naturalnego płynu łzowego. Zaleca się stosowanie preparatów pozbawionych środków konserwujących, które są bezpieczne również dla alergików i osób noszących soczewki kontaktowe. Zapewniają one optymalny poziom nawilżenia gałki ocznej. Wśród składników o działaniu kojącym najczęściej występuje świetlik, nagietek lekarski oraz hialuronian sodu.