Jak dbać o oczy? | Ćwiczenia dla oczu | e-oczy.pl

Wielkość czcionki: A A A

POLEĆ ARTYKUŁ
Ćwiczenia dla oczu
Wzrok, podobnie jak nasze mięśnie czy umysł, potrzebuje w trakcie dnia chwili odpoczynku i odprężenia. Doskonałym narzędziem do tego są proste ćwiczenia, które wykonać możemy praktycznie w każdym miejscu. Przed każdym z ćwiczeń postarajmy się chwilę odprężyć i pomyśleć o czymś przyjemnym. Jeśli nosisz okulary, zdejmij je przed rozpoczęciem.
   

ÓSEMKI

Popatrz na ścianę i wyobraź sobie dużą, przewróconą na bok, cyfrę osiem. Spróbuj powoli wodzić wzrokiem po jej obwodzie. Ćwiczenie powinno potrwać około 2-3 minut. W jego trakcie można robić krótkie przerwy.


PLANOWANIE

Oprzyj oba łokcie na stole, postaraj się nie pochylać głowy. Rozgrzej dłonie pocierając je o siebie i zakryj nimi oczy, tak aby końcówki palców krzyżowały się na czole. Zamknij oczy. Rozluźnij się i pomyśl o jakimś przyjemnym wydarzeniu. Popatrz daleko w czerń przed oczami. Ćwiczenia może trwać od kilkudziesięciu sekund nawet do pięciu minut.


SŁOŃCE

W słoneczny dzień, zamknij oczy i skieruj twarz w kierunku słońca. Poruszaj powoli głową w lewo i w prawo, aby promienie oświetlały raz jedną, raz drugą połowę twarzy. Ćwiczenie może trwać do kilku minut.


ROZLUŹNIANIE

Zamknij oczy i weź głęboki wdech. Zaciśnij zęby, napnij mięśnie twarzy i zaciśnij powieki na 2-3 sekundy. Następnie rozluźnij się, zrób wydech i otwórz szeroko oczy. Ćwiczenie powtórz trzykrotnie.


RYSOWANIE

Usiądź wygodnie, rozluźnij się i wyobraź sobie, że przedłużeniem twojego nosa jest ołówek. Poruszając powoli głową, spróbuj rysować dowolne kształty, np. obrysowywać kontury oglądanych przedmiotów. Zacznij od dużych rzeczy, a potem przechodź do coraz mniejszych. Następnie zamknij oczy i spróbuj wyobrazić sobie stworzone rysunki – śledź przez chwilę ich kształty.