Jak dbać o oczy? | Prawidłowe oświetlenie | e-oczy.pl

Wielkość czcionki: A A A

POLEĆ ARTYKUŁ
Prawidłowe oświetlenie
Dla oczu najzdrowsze jest oświetlenie naturalne. Z konieczności jednak, dużą część naszego czasu spędzamy w oświetleniu sztucznym. Dla dobra naszego wzroku zadbajmy, aby jego parametry były możliwie jak najlepsze.


SYPIALNIA

Najważniejsze miejsce dla odpoczynku naszych oczu. Zadbajmy przede wszystkim o dostępność oświetlenia punktowego, by późnym wieczorem była możliwość zmniejszania natężenia światła w pomieszczeniu. Śpijmy w mocno zaciemnionym pomieszczeniu. Załóżmy grube zasłony, lub odpowiednie rolety. Pamiętajmy, że przy większej ilości światła podczas snu, nasze oczy będą czuwać i nie zdołają się w pełni zrelaksować.


SALON

Do oświetlenia salonu o powierzchni 18m2 potrzeba około 360 W, a więc 6 żarówek o mocy 60 W. Dobrym rozwiązaniem jest umieszczenie głównego źródła światła na suficie nad centralną częścią salonu i świateł punktowych nad miejscem odpoczynku (kanapa, fotele).


MIEJSCE PRACY

Podstawowa zasada to mocniejsze oświetlenie stanowiska naszej pracy i słabsze, rozproszone oświetlenie całości pomieszczenia. Dla osób praworęcznych oświetlenie punktowe powinno znajdować się po lewej stronie. W przypadku korzystania z komputera czy laptopa oświetlenie górne powinno zostać tak dostosowane, aby nie rzucało światła bezpośrednio na ekran.


GDY CZYTAMY

Zawsze używajmy dodatkowego oświetlenia czytanej książki czy gazety. Lampę należy ustawić z boku, za naszymi plecami. Nasze oczy powinny się znajdować w odległości około 30-40 cm od czytanego tekstu.