Jak dbać o oczy? | Zdrowe nawyki | e-oczy.pl

Wielkość czcionki: A A A

POLEĆ ARTYKUŁ
Zdrowe nawyki
Oczy to jeden z nielicznych narządów naszego ciała, który nie ma prawie żadnych możliwości regeneracji. Uszkodzenia są nieodwracalne, dlatego starajmy się z wyprzedzeniem zapobiegać niekorzystnym zmianom. Pomoże nam w tym wiedza na temat podstawowych, zdrowych nawyków, dzięki którym będziemy mogli codzienne zadbać o kondycję naszego wzroku.


POZWÓLMY OCZOM NA ODPOCZYNEK

To niby oczywista rada, a jednak niewielu z nas dba w ten sposób o wzrok. Gdy czujemy się zmęczeni, zamknijmy oczy, zakryjmy je dłońmi i spróbujmy pomyśleć o czymś przyjemnym. Ciepło naszych dłoni pozwoli mięśniom naszych oczu się rozluźnić, a ciemność spowoduje rozszerzenie się źrenic. Po kilku chwilach możemy okrężnymi ruchami dłoni powoli zacząć masować zamknięte oczy.


ŚPIJ W CAŁKOWICIE CIEMNYM POKOJU

W całkowitej ciemności w naszych oczach odtwarzana jest rodopsyna, niezwykle cenną substancja, która umożliwia nam widzenie. Dlatego zadbajmy o odpowiednie zasłony lub rolety w sypialni. Jeśli mamy trudności z zaciemnieniem pokoju, do snu możemy używać specjalnych nakładek na oczy. Jeśli jest to możliwe, zrezygnujmy też z urządzeń, których wyświetlacze emitują światło, np. elektronicznych zegarków, czy radia.


OKŁADY NA PODRAŻNIONE OCZY

Jeśli nasze oczy, po całym dniu, są zmęczone lub podrażnione, doskonałym pomysłem będzie okład z esencji czarnej herbaty. W mocnym wywarze zanurz dwa kompresy, a następnie połóż je na powiekach na około 15 minut. To doskonały sposób na rozluźnienie i odpoczynek dla oczu.


NAWILŻAJ!

Dolegliwości związane z oczami często nasilają się w przypadku częstego przebywania w ogrzewanych lub klimatyzowanych pomieszczeniach. Powodem jest zmniejszona ilość niezwykle ważnego dla oczu czynnika – wilgoci. Śluzówka powiek staje się wysuszona, oczy pieką, swędzą, szczypią. Jeśli mamy podobne problemy, nie lekceważmy ich. W niemal każdym salonie optycznym, jak też i w aptece, możemy nabyć specjalne krople utrzymujące odpowiednie nawilżenie oka.